Café™ 48" Built-In Side-by-Side Refrigerator Stainless Steel - CSB48WP2NS1
CSB48WP2NS1
Customize this product
HARDWARE
  • BRUSHED-STAINLESS
    Brushed Stainless
  • BRUSHED-BLACK
    Brushed Black
  • BRUSHED-BRONZE
    Brushed Bronze
  • BRUSHED-BRASS
    Brushed Brass
  • BRUSHED-COPPER
    Brushed Copper
  • FLAT-BLACK
    Flat Black
Stainless Steel / Brushed Stainless
Cost with standard hardware
Image about Safe, pure water for your family and guests
Safe, pure water for your family and guests
Image about Stay in the know at all times
Stay in the know at all times
Image about Put your food in the spotlight
Put your food in the spotlight
Image about Handle any mess without stress
Handle any mess without stress
Specification REFRIGERATORS
Built-In No
Case Color Dark Grey
Freezer Cabinet Drawers 2 Sliding
Total Capacity (cubic feet) 26 cu. ft. or more
Features Door Alarm
Butter Dish
Frost Guard
Ice Storage Bin
Egg Storage Bin
Multi-Shelf Air Management Tower
Wine Rack
TwinChill Evaporators
Egg Storage Bin
Wine Rack
TwinChill Evaporators
Case Depth without Door (in) 23.375
Colour Stainless Steel
Depth Less than 29"
Depth with FF Door open 90 deg (in) 52.5
Door Colour Stainless Steel
Door Swing French Door
Energy Star No
Style Side-by-Side
Ice Maker Ice Maker Installed
Water Filter Yes
Freezer Cabinet Shelves 4 Full Width Wire
Freezer Capacity (cubic feet) 12.4
Freezer Configuration Side-Swing Door
Freezer Door Shelves 5 Fixed
Fresh Food Capacity (cubic feet) 17.2
Fresh Food Door Bins 4 Adjustable Clear
Height 70" or more
Height to Top of Case (in) 83.5
Interior Lighting Yes
Levelling System 4-Point
Fresh Food Door Bins 5
Number of Doors 2
Fresh Food Cabinet Shelves 3 Full Width Spill Proof
Glass Crisper Cover
Fresh Food Cabinet Drawers 1 Full Width Temperature Controlled Deli Drawer
2 Humidity Controlled Crispers
1 Full Width Temperature Controlled Deli Drawer
2 Humidity Controlled Crispers
Controls and Display Electronic Touch
Volts / Hertz / Amps 120 v / 60 Hz / 15A
Warranty 1 Year Limited Parts & Labour
5 Year Limited Parts and Labour, Sealed System
Width 48" or more